Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Теплівська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 21046207) був реорганізований і увійшов до складу Пирятинської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

Аналіз Регуляторного впливу

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

 Проекту рішення Теплівської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік», розробленого відповідно до статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 308 зі змінами.

 Назва регуляторного акта - «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік» на території Теплівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області.

 

Регуляторний орган – Теплівська сільська рада .

 

Розробник документа – Теплівська сільська рада.

 

 Контактний телефон – (05358) 6-31-25.

 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

до проекту рішення Теплівської сільської ради «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території  Теплівської сільської ради на 2021 рік»

  1. Визначення проблеми.

Відповідно до Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України належить до повноважень органів місцевого самоврядування. Податковим кодексом України визначено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та офіційно оприлюднюють до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування, а саме; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плата за землю, єдиного податку.

           У 2020 році на території Теплівської сільської ради, відповідно, справляються місцеві податки згідно попередньо прийнятих рішень:

Рішення тридцять шостої позачергової сесії сьомого скликання Теплівської сільської ради від 27 червня 2019 року «Про єдиний податок на 2020 рік», «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік», «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік».

Встановлення ставок місцевих зборів в проекті  рішення не передбачено, так як на території Теплівської сільської ради відсутні об’єкти оподаткування такими зборами.

Запропонований проект регуляторного акту містить оптимальне співвідношення ставок місцевих податків і зборів та пільг, яке збалансовує інтереси усіх суб’єктів дії регуляторного акту, крім того, враховує і економічне становище в країні, і нагальні потребисела, і можливість надання обґрунтованих пільг платникам податків в межах встановлених чинним законодавством повноважень сільської ради, враховує пропозиції підприємств та підприємців громади щодо зниження місцевих податків і зборів у разі, коли таке зниження є вмотивованим і не тягне за собою погіршення або унеможливлення фінансового забезпечення здійснення функцій місцевого самоврядування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року № 483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему від 23 липня 2010 р. № 548, необхідно затвердити ставки та пільги із сплати податків на Теплівської сільської ради на 2021 рік. Важливість проблем полягає в тому, що прийняття ставок сприятиме збільшенню надходжень до дохідної частини сільського бюджету, а також у необхідності викладення рішення з урахуванням змін у законодавстві. Відсутність регулювання може призвести до не виконання вимог чинного законодавства. Крім того, важливість проблеми полягає в тому, що від рівня ставок місцевих податків залежить розвиток підприємництва і показник наповнення місцевого бюджету.

Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

V

 

Держава

V

 

Суб'єкти господарювання,

V

 

у тому числі суб'єкти малого підприємництва*

V

 

 

          Відповідно до діючого законодавства місцеві податки, їх ставки та пільги затверджуються сільською радою. Проблема не може бути розв’язана за допомогою діючих регуляторних актів, у зв’язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року № 483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» з урахуванням Державного класифікатору будівель та споруд ДК 018-2000 затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507 (ДК 018-2000).

  1. Цілі державного регулювання.

Проект рішення розроблено з ціллю:

- виконання вимог чинного законодавства;

- врегулювання правовідносин між Теплівською сільською радою та суб’єктами господарювання;

 - встановлення ставок місцевого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної, які б враховували класифікацію об’єктів нерухомого майна, інтереси громадян з урахуванням рівня платоспроможності громадян, суб’єктів господарювання та дозволили б збільшити надходження до селищного бюджету для виконання програм соціально – економічного розвитку села;

 - встановити пільги щодо сплати місцевих податків і зборів;

 - здійснення планування та прогнозування надходжень до місцевого бюджету;

- відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування при вирішенні питань щодо механізму справляння та порядку сплати податку.

3. Альтернативні способи досягнення цілей.

 

Види альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Прийняття запропонованого регуляторного акта  «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік» у запропонованому вигляді

Ця альтернатива є єдиною прийнятною, так як спрямована на виконання вимог чинного законодавства.

У зв’язку з делегуванням повноважень на державному  рівні щодо встановлення ставок місцевих податків на території Теплівської сільської ради, ця проблема потребує врегулювання шляхом прийняття регуляторного акту.

Загальнообов’язковість виконання рішень Теплівської сільської ради на території Теплівської громади, передбачена статтею 144 Конституції України, статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 4 Податкового кодексу України, забезпечить наповнюваність сільського бюджету.

Альтернатива 2

Залишення існуючої ситуації без змін. Не приймати регуляторний акт.

Така альтернатива не є прийнятною, так, як відповідно до підпункту 12.3.5. пункту 12.3 статті 12 Податкового Кодексу України місцеві податки та збори сплачуються платниками у порядку, встановленому Податковим кодексом за мінімальними ставками, що суттєво погіршить надходження до місцевого бюджету.

 

Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування.

 

Альтернативи

Вигоди

Витрати

Прийняття запропонованого регуляторного акта  «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік» у запропонованому вигляді

Забезпечує:

- дотримання вимог Податкового кодексу України, реалізацію повноважень самоврядування;

- стабільність надходження коштів до сільського бюджету;

- враховує пропозиції фізичних та юридичних осіб, які прийняли участь в обговоренні проекту рішення;

- задоволення інтересів суб’єктів господарювання, не утискаючи інтереси територіальної громади.

Витрати пов’язані із виконанням регуляторного акта:

- витрати робочого часу на підготовку  проекту регуляторного акта;

- витрати на процедуру з його опублікування;

- витрати на організацію контролю за надходженням коштів до сільського бюджету.

Залишення існуючої ситуації без змін. Не приймати регуляторний акт.

Відсутні витрати на процедуру з його опублікування; відсутні витрати робочого часу працівників на підготовку проекту регуляторного акта.

Збереження існуючої ситуації призведе до надходження коштів до сільського бюджету не в повному обсязі. Також органи виконавчої влади нестимуть витрати на організацію за надходженням коштів до сільського бюджету. Є можливість скасування діючого рішення суб’єктами господарювання в судовому порядку в зв’язку з недотриманням процедур прийняття, що призведе до втрат сільського бюджету, так, як основними  джерелами надходжень до сільського бюджету є місцеві податки.

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання.

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання зі сплати податків, одиниць

6

3

45

410

464

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

1,29%

0,65%

9,7%

88,36%

100%

 

Альтернативи

Вигоди

Витрати

Прийняття запропонованого регуляторного акта  «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік» у запропонованому вигляді

Забезпечує досягнення цілей державного регулювання, сприяє збільшенню надходжень до сільського бюджету, стимулюватиме суб’єктів господарювання до ефективного використання земель, об’єктів нерухомості, залучення інвестицій. Вирішення частини соціальних проблем територіальної громади за рахунок зростання дохідної частини сільського бюджету, в тому числі і суб’єктів господарювання. Сплата податків за обґрунтованими ставками. Встановлення пільг щодо сплати податків окремих юридичних та фізичних осіб. Відкритість та прозорість процедури нарахування та сплати податків.   

 

Затрати часу, необхідні для вивчення положень про місцеві податки і збори та обговорення проекту рішення. Сплата податків за запропонованими  ставками.

Залишення існуючої ситуації без змін. Не приймати регуляторний акт.

Сплата податків за мінімальними ставками, передбаченими податковим кодексом України. Відсутність необхідності витрат часу на ознайомлення з регуляторним актом.

Прямі витрати полягають у необхідності сплаті податків відповідно до Податкового Кодексу України.

 

 

Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей.

Здійснити вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей.

Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:

4- цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою(проблема більше існувати не буде);

3- цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою(усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);

2- цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

  1. цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати)

 

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотири – бальною системою оцінки)

Коментарі

щодо присвоєння відповідного бала

Прийняття запропонованого регуляторного акта  «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік» у запропонованому вигляді

3- цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою(усі важливі аспекти проблеми існувати не буду

Прийняття даного рішення вирішить важливі аспекти проблеми, забезпечить досягнення встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння місцевих податків у відповідності до вимог Податкового Кодексу України, з урахуванням рівня платоспроможності суб’єктів господарювання; наповнення сільського бюджету; виконання програм соціально-економічного розвитку громади.

Залишення існуючої ситуації без змін. Не приймати регуляторний акт.

1- цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати)

 

Така альтернатива є неприйнятною. Місцеві податки та збори будуть сплачуватися платниками відповідно до Податкового кодексу України за мінімальними ставками, громадяни втратять додаткові пільги. Зменшаться надходження надходження до сільського бюджету, а це не дозволить профінансувати в повній мірі  комунальні заклади, соціальні програми.

 

Рейтинг результативності досягнення цілей

 

Рейтинг результативності

Вигоди

(підсумок)

Витрати

(підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

 

Прийняття запропонованого регуляторного акта  «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік» у запропонованому вигляді

Забезпечує досягнення цілей державного регулювання; стабільні надходження коштів до сільського бюджету; прозорість і гласність у процесі формування розміру ставок місцевих податків; задоволення інтересів суб’єктів господарювання, не утискаючи інтереси територіальної громади; забезпечення сталого розвитку населених пунктів громади; зменшення соціальної напруги; формування позитивного іміджу місцевої влади, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих ставок місцевих податків, збереження пільг для мало захищених верств населення  та пільгових категорій. Стимулювання суб’єктів господарювання до ефективного використання земель, об’єктів нерухомості, залучення інвестицій.

Витрати, пов’язані із виконанням регуляторного акта: Витрати часу на підготовку проекту регуляторного акта: витрати на оприлюднення, прийнятого рішення; витрати на організацію контролю за надходженням коштів до сільського бюджету; витрати, пов’язані із сплатою податку до сільського бюджету; витрати на документацію необхідну для виконання вимог регуляторного акту  та  витрати робочого часу пов’язані з виконанням вимог акту.   

Альтернативі присвоєно високий бал, оскільки  вона дозволяє досягнути цілей державного регулювання у повній мірі.

Залишення існуючої ситуації без змін. Не приймати регуляторний акт.

Сплата податків за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Зменшення надходжень у місцевий бюджет. Втратять пільги соціально незахищені верстви населення. Сплата податків передбаченими Податковим кодексом України із мінімальних ставок.

Ця альтернатива є неприйнятною, так як нормативні акти сільської ради повинні відповідати чинному законодавству. Зменшення надходжень до сільського бюджету. Підвищення соціальної  напруги.

 

Переваги обраної альтернативи

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/ причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Прийняття запропонованого регуляторного акта  «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік» у запропонованому вигляді

Для досягнення встановлених цілей, перевага була надана даній альтернативі, оскільки проектом рішення запропоновано встановлення на законних підставах розмірів ставок місцевих податків.

Прийняття проекту забезпечить стабільні надходження податку до сільського бюджету.

На дію даного акта можливий вплив зовнішніх чинників – ухвалення змін та доповнень до чинного законодавства  в цій сфері. В такому випадку  до рішення ради необхідно буде вносити відповідні зміни та доповнення.

Залишення існуючої ситуації без змін. Не приймати регуляторний акт

Недостатнє наповнення місцевого бюджету. Неповна реалізація Програми соціально економічного розвитку сільської ради.

Зміни до Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України, Земельного кодексу України та інших законів.

 

Таким чином для реалізації обрано Альтернативу 1 – встановлення економічно обґрунтованих розмірів ставок місцевих податків, що є посильними для платників місцевих податків та забезпечить стабільне наповнення доходної частини бюджету Теплівської сільської ради.

 

4. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми і відповідні заходи.

 

Вказану вище проблему пропонується розв’язати шляхом прийняття рішення сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік» з дотриманням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Для забезпечення розв’язання визначеної проблеми будуть проведені такі заходи.:

1. Прийняття місцевого нормативного документу – регуляторного акта «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік», який в межах чинного законодавства дає можливість встановити економічно обґрунтовані ставки місцевих податків та передбачити пільги окремим категоріям платників податків.

2. Оприлюднення проекту рішення «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків на 2021 рік» з метою громадського обговорення проекту регуляторного акта та отримання зауважень і пропозицій від громадян та суб’єктів господарювання.

3. Підготовка експертного висновку постійної комісії відповідальної комісії, щодо відповідності проекту рішення вимогам статей 4,8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

4. Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби  України.   

5. Забезпечення прозорості- даний проект рішення підлягає оприлюдненню на офіційній сторінці Теплівської сільської ради в мережі Інтернет  .

6. Здійснення контролю за надходженням місцевих податків до сільського бюджету.

7. Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.

8. Забезпечення дотримання принципів державної регуляторної політики, а саме: доцільність, адекватність, ефективність, збалансованість, передбачуваність, принципу прозорості та врахування громадської думки та пропозицій суб’єктів підприємницької діяльності.      

 

5. Визначення показників результативності дії регуляторного акта.

 

Виходячи з цілей державного регулювання, визначених у другому розділі аналізу регуляторного впливу для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники:

 

Показники результативності

2019 рік

(факт)

Тис.грн

 

2020 рік

(очікувані)

2021 рік

(очікувані у зв’язку з прийняттям рішення)

Розмір надходжень до сільського бюджету, грн.:

1458,0

1430,4

1430,4

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

174,0

173,1

173,1

Єдиний податок (І та ІІ групи),

758,0

747,8

747,8

Земельний податок

518,4

509,5

509,5

Транспортний податок

-----

-----

-----

Акцизний податок

7,6

-----

-----

Кількість суб’єктів господарювання та громадян, на яких розповсюджується дія акта, осіб:

464

464

464

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

20

20

20

Єдиний податок (І та ІІ групи),

19

19

19

Земельний податок

425

425

425

Транспортний податок

-----

-----

-----

Рівень проінформованості суб’єктів господарювання та фізичних осіб

Проект рішення оприлюднюється на офіційному веб-сайті сільської ради в мережі Інтернет, оголошення про оприлюднення рішення розміщено в районній газеті «Пирятинські вісті» Рівень проінформованості середній.  

 

 

6. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта.

 

Строк дії запропонованого регуляторного акта один рік. В разі внесення змін до чинного законодавства України в частині справляння місцевих податків та зборів, відповідні зміни будуть внесені до давного регуляторного акту.

У разі, якщо сільська рада до 01 липня не прийняла рішення про встановлення місцевих податків і зборів на наступний рік, що є обов’язковим згідно з нормами Податкового кодексу України, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм Податкового кодексу України із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата  за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю. Враховуючи норми Бюджетного та Податкового кодексів України, органи місцевого самоврядування мають щорічно встановлювати ставки місцевих податків і зборів, що справляються в установленому Податковим кодексом України порядку. Відповідні ставки будуть діяли лише протягом року, на який прийняті.

 

 

7. Визначення заходів, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта.

 

Для відстеження результативності буде застосовано статистичний метод.

Відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься шляхом:

- проведення базового відстеження результативності регуляторного акта до дати набрання чинності;

- проведення повторного відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься через рік з дня набрання ним чинності.

У рамках статистичного методу проводиться аналіз офіційної статистичної інформації щодо розміру надходжень до сільського бюджету, кількості суб’єктів господарювання та фізичних осіб на яких поширюється дія акта.

 

 

 

 

Сільський голова                                                     В.В.Колінчук


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *